Przekład filmów z cyklu "Encyklopedia Majdanu"

w reżyserii Serhija Łysenki

W 2018 roku realizowaliśmy projekt o charakterze translatorskim, tłumacząc we współpracy ze studentami z ukraińskiej organizacji studenckiej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego UKW Tryzub filmy z cyklu „Encyklopedia Majdanu”. Polska premiera cyklu filmów dokumentalnych odbyła się podczas drugiej edycji festiwalu kina ukraińskiego, Ukraina! Festiwal Filmowy.

Cykl krótkometrażowych dokumentów pt. „Encyklopedia Majdanu” w reżyserii Serhija Łysenki to seria krótkich historii o nasileniu aktywności społecznej na Ukrainie. Bohaterami filmów są aktywiści praw człowieka, wolontariusze, lekarze wojskowi, dziennikarze, blogerzy i zwykli ludzie, którzy zmienili rzeczywistość dzisiejszej Ukrainy. Każdy bohater czy bohaterka ma swoją historię, ale ten cykl jednoczy je w spójną opowieść.

Serhij Łysenko podczas polskiej premiery „Encyklopedii Majdanu” na festiwalu kina ukraińskiego, Ukraina! Festiwal Filmowy
(Warszawa 2018), fot. Karol Jakubowski

Działania wolontariuszy są najlepszym wyrazem świadomości obywatelskiej. Podczas wydarzeń Rewolucji Godności oraz po niej obserwowaliśmy niesamowity wzrost aktywności społecznej i solidarności na Ukrainie. Byliśmy pod wrażeniem, zaangażowania się naszych wschodnich sąsiadów w sprawy społeczne oraz obronę europejskiego wyboru Ukrainy.

Nasz projekt tłumaczeniowy dokumentów, w których bohaterami są wolontariusze, realizowany był również w ramach wolontariatu i jest wyrazem podziwu dla ludzi, którzy swój czas i środki poświęcają dla dobra ogółu, dając tym samym dobry przykład innym.

„Encyklopedia Majdanu” to przedsięwzięcie godne uwagi. Jeśli chcecie się dowiedzieć np. o trójce działaczy narodowości krymskotatarskiej, którzy utworzyli organizację Krym SOS po aneksji ich ojczyzny – Półwyspu Krymskiego, przez Federację Rosyjską albo o dziewczynach, które z pasją prowadzą kursy języka ukraińskiego dla osób rosyjskojęzycznych na wschodzie Ukrainy (film pt. „Mowa”) i o innych wolontariuszach, to zachęcamy gorąco do obejrzenia dokumentów z polskimi napisami. Odsyłacz do filmów poniżej: