Pewnym preludium do Międzynarodowej Dwujęzycznej Polsko-Ukraińskiej Szkoły Dyplomacji Kulturalnej była organizowana przez Małą Akademię Nauk Ukrainy w sierpniu 2016 roku, odbywająca się w ośrodku MAN w Puszczy Wodycii, Letnia Szkoła Dyplomacji Kulturalnej z udziałem młodzieży ukraińskiej z różnych regionów kraju. Na zaproszenie inicjatorki Szkoły, metodyka Małej Akademii Nauk Ukrainy – dr Julii Krawczenko w charakterze gościa bierze w niej udział Rafał Marcinkowski ze Slavos – Centrum Języków Słowiańskich. Wówczas też powstaje pomysł realizacji w Bydgoszczy i Kijowie Szkół Dyplomacji Kulturalnej w konwencji międzynarodowej i dwujęzycznej (polsko-ukraińskiej) z udziałem młodzieży z obu krajów.
Konferencja prasowa w Kijowie dotycząca Szkoły Dyplomacji Kulturalnej oraz praktycznych zastosowań dyplomacji kulturalnej w postaci dwujęzycznych projektów teatralnych, Kijów 2016
Reportaż radiowy Polskiego Radia dla Zagranicy na temat projektu „Międzynarodowa Dwujęzyczna Polsko-Ukraińska Szkoła Dyplomacji Kulturalnej”.
Niezwykle istotną innowacją wszystkich trzech edycji Międzynarodowej Dwujęzycznej Szkoły Dyplomacji Kulturalnej realizowanych w Polsce (Bydgoszcz) i na Ukrainie (Kijów) we współpracy MAN i Slavos jest ich międzynarodowy (polsko-ukraiński) charakter oraz dwujęzyczność tj. wykorzystanie uniwersalnych i pluralistycznych narzędzi komunikacji międzykulturowej opartych na podobieństwie obu języków. Podczas realizacji projektu młodzież porozumiewała się używając swoich języków ojczystych. Język angielski natomiast pełnił jedynie funkcję pomocniczą. Poniżej prezentujemy krótkie opisy zrealizowanych dotychczas trzech edycji projektu.