Bydgoska Bajka
Dwujęzyczny polsko – ukraiński film (2020/2021)

Na przełomie lata i jesieni nasze stowarzyszenie rozpoczęło pracę nad realizacją projektu kulturalnego, ukierunkowanego na integrację międzynarodowej społeczności lokalnej miasta Bydgoszczy. Celem inicjatywy realizowanej w ramach konkursu dotyczącego Promocji i Współpracy Międzynarodowej Miasta Bydgoszczy 2020 jest przygotowanie filmu krótkometrażowego z gatunku bajki pt. „Bydgoska Bajka – dwujęzyczny polsko- ukraiński film”. Patronat Honorowy nad przedsięwzięciem objął Konsul Honorowy Ukrainy w Bydgoszczy.

Pierwotnym założeniem projektu był udział w nim mieszkańców Bydgoszczy narodowości polskiej i ukraińskiej. W praktyce obok Polaków i Ukraińców w projekcie biorą udział osoby z Mołdawii od kilku lat mieszkające w Bydgoszczy, co ma również odzwierciedlenie w powstałym scenariuszu. Zaletą przedsięwzięcia jest brak ograniczeń wiekowych, jest to więc projekt międzypokoleniowy, w pełnym znaczeniu tego słowa. Film powstaje od podstaw, tj. od idei, poprzez stworzenie głównych postaci, budowę scenariusza, stworzenie storyboardu, dialogów aż do samej realizacji nagrania.

Partnerami projektu jest firma 25frames reprezentowana przez Marcina Roszczyniałę i Karolinę Rosińską. Warsztaty scenariuszowe i koordynowanie prac nad powstaniem scenariusza prowadzili Cezary Markiewicz – prowadzący teatr improwizowany Bujdy i Bajania oraz aktor – Krzysztof Strzyżewski.

Tematem przewodnim powstałego scenariusza „Bydgoskiej Bajki” są trudne relacje rodzinne. Bohaterami są członkowie czteroosobowej rodziny w której dochodzi do nieporozumień. Bajka ma ważny wymiar społeczny, porusza bowiem temat wzajemnych relacji oraz konfliktów, które często zdarzają się we współczesnych rodzinach.

Krótko po zakończeniu prac nad scenariuszem, wprowadzono ograniczenia udziału w imprezach kulturalnych do pięciu osób, co wydłużyło realizację projektu. Powstały jednak makiety przedstawiające świat bajkowy w wyobrażeniu uczestników projektu oraz część zdjęć, z udziałem dwójki bohaterów, przeprowadzonych w warunkach studyjnych na tzw. green screenie.

Reportaż z realizacji projektu „Bydgoska Bajka”

Bajkowe kadry z filmu „Bydgoska Bajka”